opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
artykuł

Transformacja energetyczna regionu konińskiego – raport IBS. List otwarty

02 kwietnia 2019 min
(galeria fotografii)

Szanowni Państwo,

niedawno przesyłaliśmy do Państwa list otwarty zachęcający do przyłączenia się do europejskiej platformy transformacji. Teraz przesyłamy raport, który dotyczy transformacji podobnego regionu – regionu konińskiego. W raporcie tym zawarte są aspekty odnośnie tworzenia miejsc pracy w sektorach pokrewnych do górnictwa i energetyki, co jest przekładalne na warunki regionu Bogatyni.

Paląca potrzeba ochrony klimatu w celu zachowania jakości życia, do jakiej się przyzwyczailiśmy wymaga podjęcia zdecydowanych kroków w kierunku transformacji energetyki, produkcji ciepła, transportu i efektywności energetycznej. Wiemy, że największa moc oraz odpowiedzialność spoczywa w rękach decydentów, samorządów oraz wytwórców energii. Przedstawiony w październiku raport IPCC ostrzega przed niewyobrażalnymi stratami, jakie mogą już w ciągu następnych lat spotkać nasze domy, miasta czy zakłady pracy, jeżeli nie przestaniemy spalać paliw kopalnych. Jednocześnie jednak raport daje nadzieję, że działania podjęte dzisiaj mogą nas przed najgorszym uchronić, a jednocześnie zwiększyć jakość życia chociażby poprzez oczyszczenie powietrza i – co ważne –  spadek cen za energię elektryczną. Tak się bowiem szczęśliwie złożyło, że konieczne dla ochrony klimatu odejście od węgla zastaje rozwój energetyki odnawialnej, która nie tylko staje się coraz efektywniejsza, ale też konkurencyjna.

Zmiany dotyczyć będą regionów zależnych i niezależnych od wydobycia węgla. Decydenci, którzy przystępować będą prędzej czy później do transformacji energetycznej regionu mogą korzystać dzisiaj ze wsparcia finansowego np. Unii Europejskiej, ale też przyglądać się jak zmiany następują w innych krajach czy częściach Polski. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z raportem Instytutu Badań Strukturalnych, który przygotował rekomendacje dla regionu konińskiego. Szczególnie ważna jest część poświęcona tworzeniu nowych miejsc pracy w zawodach pokrewnych do energetyki i górnictwa. Transformacja przeprowadzona dobrze pozwoli zachować w regionie Bogatyni  kapitał ludzki oraz jego kompetencje, które tak jak w przeszłości tak i w przyszłości będą mogły decydować o dobrobycie tego miejsca.

Z poważaniem
Radosław Gawlik

pobierz raport Instytutu Badań Strukturalnych

tytul: Polityka klimatyczno-energetyczna w krajach Grupy Wyszehradzkiejtytul: Węgiel brunatny w XXI wieku – zwyczajny biznes czy katastrofa?tytul: Oczkowice: straty przewyższą wartość węglatytul: Kopalnia chce wydać 12 milionów. Za węgiel przepompują wodę?tytul: *Czerwona linia* na znak protestu antyodkrywkowego w Niemczechtytul: Kilka fotek z Bułgariitytul: Druga uzasadniona opinia KE w sprawie odkrywki Tomisławicetytul: KE ponownie upomina Polskę w sprawie odkrywki Tomisławice
view_list  inne artykuły z tematu artykuł:
mh

odkrywki.php: Polityka klimatyczno-energetyczna w krajach Grupy Wyszehradzkiej

W ramach projektu współfinansowanego z Grantu Wyszehradzkiego (z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego) eksperci z Polski, Czech, Słowacji i Węgier przygotowali mini raporty, w których opisali politykę klimatyczno-energetyczną w swoich krajach, a także analizę zasobów ludzkich w sektorze węglowo-energetycznym i ich potencjalne wykorzystanie w innych sektorach oraz jak przeprowadzić sprawiedliwą transformację regionów górniczych.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.