opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Klimat

Czy epoka kamienia skończyła się dlatego, że skończył się kamień?

15 kwietnia 2019 min
(galeria fotografii)

Eksperci nie pozostawiają wątpliwości, że jeśli sposób pozyskiwania energii pozostanie bez zmian, a ilość emitowanego dwutlenku węgla nie zostanie ograniczona, to czekają nas przykre konsekwencje w niedalekiej przyszłości. – Wszystko co najgorsze dopiero przed nami – zapowiada prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego.

–  Na poziomie międzynarodowym zrobiono niewiele, tylko nieliczne szczyty klimatyczne zakończyły się wypracowaniem jakiegoś sukcesu. Największym sukcesem niewątpliwie jest Porozumienie Paryskie – dodaje prof. Skubała.

Jak przekonują eksperci, podniesienie temperatury globalnej o 3-4 st. C to „inny, nieznany świat”, którego konsekwencje trudne są do przewidzenia. Najnowsze prognozy mówią, że aby zminimalizować ryzyko musimy do 2030 r. ograniczyć emisję CO2 o 45%. – Tymczasem świat nadal bazuje na węglu. Nawet jeśli zrealizujemy Porozumienie Paryskie, to może nie wystarczyć – ostrzega prof. Skubała.

Mimo rozwoju technologii odnawialnych źródeł, rządy zdają się nie dostrzegać zagrożenia. Jednak ekonomiści już teraz myślą jak zadbać o interesy w branżach silnie związanych z ryzykiem zmiany klimatu. – Banki i ubezpieczalnie uciekają od węgla. Jesteśmy w kryzysie energetycznym i musimy na niego odpowiedzieć. Możemy skorzystać na przeskoczeniu pewnych etapów w  energetyce i skorzystać z najnowszych, a także długoterminowo najbardziej opłacalnych technologii – mówi Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA, b. wiceminister środowiska.

Niektóre miasta i gminy nie czekają. Na przykład Ostrów Wielkopolski, miasto zamieszkałe przez ponad 70 tys. osób, dzięki budowie własnego rynku (Ostrowski Rynek Energetyczny) i odważnym decyzjom, buduje swoją niezależność energetyczną. – Niezależność energetyczną musimy budować od dołu. Ostrów Wlkp., który w 2040 r. będzie samowystarczalny energetycznie w oparciu o OZE, pokazuje, że to działa. Sprzyja temu również atmosfera polityczna. Partia Zieloni w ubiegłym roku przedstawiła 11 wyzwań w transformacji energetycznej. Dziś te postulaty  popierane są przez większość partii na polskiej scenie politycznych – przypomina Gawlik.

Dr Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju ostrzega natomiast przed „pułapką polityczną”, w której znalazła się Polska już od wielu lat. – Państwo chce kontrolować energetykę, a nie wspierać demokrację. Poparcie społeczne dla odnawialnych źródeł energii wynosi nawet 90%. Biogaz, słońce, wiatr – to są zasoby na których możemy zbudować samowystarczalność – wymienia dr Kassenberg.

Eksperci ostrzega nas przed brnięciem dalej w politykę węglową. – Polski węgiel jest znacznie droższy niż węgiel na rynku międzynarodowym. Cena dla polskich elektrowni jest sztucznie regulowana przez rząd – podkreśla dr Michał Wilczyński, były Główny Geolog Kraju, a dziś niezależny ekspert.

–  Większość złóż w kraju to złoża „wstępnie rozpoznane”, czyli tak naprawdę nie nadające się do użytku i nieopłacalne pod względem ekonomicznym. Nie ma innego wyjścia niż energetyka rozproszona i OZE, jeśli chcemy uniknąć uzależnienia od importu węgla. Przypomnijmy, że import w zeszłym roku wyniósł 20 mln ton – dodaje dr Wilczyński.

Prof. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej, były prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych, który współtworzył i realizował koncepcję odłączenia polskiego systemu elektroenergetycznego od systemu ZSRR i połączenia z systemem zachodnioeuropejskim, od lat mówi o konieczności zmian w polskiej energetyce. – Zdumiewające jest, że Polska realizuje politykę przeciwną do polityki Unii Europejskiej. W Bełchatowie wybudowano bloki energetyczne nie mając węgla – przypomina prof. Popczyk.

Szansą na uwolnienie może być energetyka obywatelska i prawa ekonomiczne. Jako przykład procesów transformacji pokazywane są Niemcy, które w ciągu zaledwie 5 lat stały się potęgą w tej dziedzinie. – Dziś Siemens ma znaczne udziały w rynku. Stawiają na technologię, która buduje przyszłość – podkreśla prof. Popczyk.

Ale Niemcom również nie udaje się uniknąć pewnej pułapki jaką jest Nord Stream 2. Gaz ten wykorzystywany będzie do produkcji energii elektrycznej w wielofazowych procesach i kosztować to będzie Niemców 6 mld euro każdego roku. – Rosja działa jak diler, próbuje uzależnić Europę – dodaje dr Wilczyński.

Trendy technologiczne i konieczność przeciwdziałania zmianie klimatu wydają się wskazywać proces nieodwracalny. – Czy epoka kamienia skończyła się dlatego, że skończył się kamień? – pyta dr Wilczyński.

Polska i inne kraje powinny włączyć się aktywnie w ten proces. Polityka klimatyczno-energetyczna Unii Europejskiej podyktowana jest koniecznością znalezienia bezpiecznych dróg wyjścia z czekających przyszłe pokolenia wyzwań XXI wieku. Wg ekspertów, taka polityka powinna być również wdrażana w Polsce, kraju który od 15 lat jest członkiem UE.

 

Autor: Paweł Pomian (Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA)

tytul: Łańcuch ludzi: międzynarodowy protest przeciwko rozbudowie kopalni Turów na Dolnym Śląskutytul: Międzynarodowy protest w sprawie powiększania kopalni PGE Turów i ochrony klimatutytul: Czy wszyscy zginiemy?! Energetyczna przyszłość Polskitytul: Hydrotechniczne rozwiązania to najczęściej iluzja bezpieczeństwa powodziowego
view_list  inne artykuły z tematu Klimat:
mh

Extinction Rebellion w Londynie

25 kwietnia zakończył się 10-dniowy protest grupy Extinction Rebellion w Londynie.

mh

Tęsknię za śniegiem, za czterema porami roku

Hanna Schudy: Pierwszy dzień zimy. Czuję się oszukana, kiedy patrzę za okno. W pewnym sensie okradziona z przyszłości. Ale i tak przynajmniej pamiętam światło dnia i nocy w białym puchu.

mh

Powstrzymajmy wspólnie katastrofę klimatyczną

Organizacje pozarządowe z Polski, Czech i Węgier wzywają obywateli do wspierania działań na rzecz ochrony klimatu oraz transformacji energetyki i gospodarek w krajach Grupy Wyszehradzkiej

mh

Memorandum Katowickie.

Polska, Papieska i Francuska Akademię Nauk (CNRS) ogłosiły wspólnie Sygnatariusze memorandum nawołują do szybkiej dekarbonizacji wszystkich sektorów, nie później niż 2030r.

Dokument został ogłoszony na specjalnym sympozjum "Safeguarding Our Climate, Advancing Our Society” w obecności szefa delegacji watykańskiej na COP24 Bruno-Marie Duffe i Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka. Wśród mówców był także Mario Molina, laureat Nobla za odkrycie dziury ozonowej, Nicholas Stern, bardzo ceniony współczesny ekonomista i wielu innych świetnych naukowców, duchownych i liderek.

mh

Marsz dla Klimatu Policja atakuje pokojowy marsz w Katowicach

„Mamy sygnały, że przewozicie przedmioty niebezpieczne. Prosimy wysiąść - musimy przeszukać autokar i spisać wszystkich państwa” - takie słowa usłyszeli pasażerowie z Warszawy i Wrocławia, kiedy w sobotę rano zostali zatrzymani po drodze na Marsz dla Klimatu w Katowicach.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.