opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Smog

Ministerstwo Środowiska robi ludzi w balona

06 kwietnia 2019 min
(galeria fotografii)

Ministerstwo Środowisko ogłosiło dziś, z pewnym przytupem, ważne zmiany.

Tymi mają być nowe progi informowania i alarmowania o smogu. Ten pierwszy ma zostać zmieniony z 200 na 150 ug [PM10 na metr sześcienny średniodobowo]. Ten drugi i ważniejszy z 300 na 250.

Nie ma tutaj za wiele do powiedzenia, więc opowiem to tak krótko, jak to tylko możliwe.

Poziomy alarmowania o smogu są w Polsce na absurdalnym poziomie, który bardziej pasuje do azjatyckich metropolii niż europejskich miast. Alarm ogłaszamy na przykład przy poziomie niemal pięć razy wyższym niż francuski. Spory o to toczą się więc od dawna i doprowadziły do jakiej takiej zgody, że trzeba to zmienić.

Zaczęto się tym zajmować i sprawę powierzono między innymi ekspertom zajmującym się zdrowiem. Ci zarekomendowali, by poziom alarmowania wynosił 80 ug, czyli tyle ile we Francji. Obecnie ogłasza się go* u nas o 220 ug powyżej tego poziomu. Po reformie, która jest podobno znaczącą zmianą, będziemy go ogłaszać 170 ug powyżej poziomu rekomendowanego  przez ekspertów i znanego na przykład z Francji.

Powód jest najpewniej taki jak zawsze, a więc przekonanie, że ludzi nie można straszyć i znacznie lepiej jest zadbać o to, by termometr był stłuczony. W końcu jakby taki alarm ogłaszać – a gdyby robić to przy poziomie uznawanym za potrzebny dla ochrony zdrowia działoby się to często – jeszcze trzeba byłoby coś robić. Albo co gorsza ludzie zorientowaliby się, że jest źle. Lepiej im więc tego nie mówić.

A ja w każdym razie chciałbym powiedzieć jedno. Jeżeli przedstawianie czegoś takiego jako istotnej zmiany nie jest robieniem ludzi w balona, to nie wiem, co nim jest.

* Inną sprawą jest to, że realnie i tak się go nie ogłasza, a nawet jak się ogłasza to nic z tego nie wynika. A we Francji na przykład wynika, o czym można przeczytać w ciekawym tekście Katarzyny Kojzar – TUTAJ.

Tomasz Borejza

Fot. Martyn Jandula/Shutterstock.

tytul: Kochaj sąsiada swego jak...? tytul: Extinction Rebellion w Londynietytul: Czysta Oława, czysta Odra, czysty Bałtyktytul: Śmieci w rzekach!tytul: Transformacja na ruskim czy polskim węglu?tytul:  „Wszystkie rzeki prowadzą do morza”. tytul: Potrzebne wsparcie dla Marka Płotasta i jego rodzinytytul: Lasy Państwowe nie radzą sobie z Puszczą? Czas na park narodowy!
view_list  inne artykuły z tematu Smog:
mh

Rekuperacja zamiast oczyszczaczy!

Wszyscy chcemy chronić nasze dzieci przed smogiem. Zakup oczyszczaczy do szkół z budżetu Lublina to sukces radnych i rodziców, czy porażka?

mh

Alarm smogowy w miastach

Kolejny rok absurdu. Są w Polsce miasta, gdzie alarm smogowy trwałby 2 miesiące. U nas cisza

mh

PAS ocenia antysmogowe działania rządu – pomimo postępów smog wciąż wygrywa

Polski Alarm Smogowy: Antysmogowe działania rządu wciąż nie przynoszą oczekiwanych efektów. Z jednej strony zmieniane jest prawo i tworzone są  programy finansowego wsparcia do wymiany kotłów i termomodernizacji, z drugiej mamy duży problem z egzekwowaniem tego prawa, a realizacja programów idzie zbyt wolno.

mh

Poza kontrolą - analiza systemu kontroli palenisk domowych.

Raport zbiorczy prezentujący wyniki badań w obszarze oceny aktualnego systemu kontroli palenisk domowych pod kątem spalania odpadów oraz przestrzegania uchwał antysmogowych, wraz z rekomendacjami dla instytucji, na których ciąży obowiązek kontrolny w tym obszarze.

mh

Wspieranie budynków wielorodzinnych i jednorodzinnych

Stanowisko Dolnośląskiego Alarmu Smogowego skierowane do
Komitetu Monitorującego Dolnośląski Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego 2014-20 dotyczące   systemu wspierania budynków wielorodzinnych i jednorodzinnych (Działanie 3.3 Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym)

mh

WIOŚ: Trudno jest z państwem rozmawiać, bo wy nie chcecie zrozumieć naszego toku rozumowania

Pojechałem wczoraj do Skawiny, żeby zobaczyć spotkanie mieszkańców tego miasta, którzy – bardzo oględnie mówiąc – są zaniepokojeni emisjami i smrodem z lokalnych zakładów przemysłowych z ludźmi odpowiedzialnymi za ochronę środowiska. W tym z nową szefową małopolskiego WIOŚ

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.