opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Odkrywki Polska

Kto ubezpieczy Turów?

15 sierpnia 2018 min
(galeria fotografii)

Jaka przyszłość czeka pogłębiającą zmiany klimatu odkrywkę i elektrownię na węgiel brunatny?

Duże towarzystwa ubezpieczeniowe jak m.in. Munich Re wycofują się z ubezpieczania projektów węglowych. Spalanie paliw kopalnych oraz zmiany klimatu oznaczają dla nich coraz większe i częstsze wypłaty odszkodowań. Decyzja ubezpieczycieli jest wynikiem presji społecznej, wynika również z rachunku ekonomicznego. W obliczu zmian klimatu trzeba się ubezpieczać od suszy, upałów i powodzi. Natomiast ubezpieczanie działalności, która te kataklizmy wzmaga jest dla ubezpieczycieli swego rodzaju strzałem w stopę.
 „Duże towarzystwa ubezpieczeniowe dostrzegają problemy zmian klimatu, a ci którzy planują kolejne odkrywki węgla brunatnego zachowują się jak ślepcy w kontekście rosnącej temperatury Ziemi” – zaznacza Radosław Gawlik z EKO-UNII.

Polska, podobnie jak reszta Europy przeżywa w 2018 r. falę upałów powiązaną z brakiem opadów. Panuje susza. Rolnicy już ponoszą straty, co odbije się na cenach żywności czyli naszych portfelach. Pod koniec lipca rząd przyjął program wsparcia dla poszkodowanych przez suszę. Jego elementem jest finansowa pomoc z budżetu państwa w wysokości niemal 800 milionów złotych. Każdy kolejny miesiąc uznawany jest za rekordowy pod względem wysokości temperatury odnosząc się do danych pomiarowych z poprzednich lat. Zmiany klimatu dzieją się na naszych oczach i gotują problemy, od których, co zrozumiałe, chcielibyśmy się ubezpieczyć.
Skutecznie  ograniczyć skutki zmian i zabezpieczyć może nas Porozumienie Paryskie – światowa  umowa dotycząca polityki klimatycznej. Obrało ono za cel to, aby średnia temperatura Ziemi nie podniosła się powyżej 2 stopni Celsjusza, gdyż zmiany, jakie wtedy nastąpią mogą być zdecydowanie gorsze i niebezpieczniejsze dla człowieka niż to, czego doświadczamy w 2018 r. Pożary, fale upałów, susze i straty w plonach mogą się okazać codziennością i rychłą apokalipsą. W takiej sytuacji ubezpieczenie może być niemożliwe – nikt uczciwy nie zapewni nam bezpieczeństwa, a towarzystwa ubezpieczeniowe nie nadążą z wypłatami odszkodowań. Instytucja ubezpieczenia przestanie istnieć. Już 2015 roku prezes AXA, jednego z największych towarzystw ubezpieczeniowych na świecie, Henri de Castries mówił: “Nie mamy wyboru. Świat z temperaturą wyższą o 2°C pewnie da się ubezpieczać, jednak przy ociepleniu o 4°C będzie to już niemożliwe”.
 
Polska wydała już ogromne pieniądze na modernizację bloku w Turowie, który może się okazać nieopłacalny  np. w wyniku rosnących cen za emisję CO2. Biorąc pod uwagę suszę i ograniczony dostęp do wody pitnej czy wody w rolnictwie należy też zdawać sobie sprawę z tego, że technologia spalania węgla w elektrowniach wymaga dostępu do dużych ilości chłodnej wody, której z czasem może być coraz mniej, co tylko jeszcze wzmaga pilność pytania o przyszłość elektrowni konwencjonalnych. To jednak nie jedyne problemy, z jakimi muszą się liczyć planiści  rozwoju tego kompleksu - towarzystwa ubezpieczeniowe wycofują się z ubezpieczania projektów węglowych.

Kopalnia i elektrownia Turów jest elementem tej układanki. Kopalnia ubezpieczana jest przez Ergo Hestia (spółka córka Munich Re), Generali oraz Wartę. Elektrownię ubezpiecza natomiast PZU, który w ostatnim czasie znacząco zwiększył swój udział w ubezpieczaniu krajowego sektora węglowego. Jednym z głównych reasekuratorów (towarzystw pełniących funkcję ubezpieczyciela ubezpieczycieli) polskiego giganta jest Munich RE, który w zeszłym tygodniu ogłosił, że będzie odchodzić od ubezpieczania węgla i ma zamiar bardziej zaangażować się z działania na rzecz klimatu. Jednym z powodów tej decyzji jest presja inwestorów   i wysokie sumy odszkodowań jakie towarzystwa wypłacają w wyniku coraz częstszych anomalii pogodowych, które wywołują straty w mieniu i zdrowiu ubezpieczonych.

Munich RE dopiero rozpoczął proces wycofywania się z ubezpieczania węgla i nie wiadomo jeszcze co to będzie oznaczało dla kopalni i elektrowni Turów. Jan Chudzyński, ekspert z Fundacji “Rozwój TAK – Odkrywki NIE” ocenia:“Munich Re to kolejny po Allianz  wycofujący się z węgla duży gracz będący wcześniej  odpowiedzialny za rozbudowę mocy węglowych w Polsce. O ile w przypadku istniejących obiektów ten trend przełoży się na podwyżkę składek i dalszy wzrost kosztów funkcjonowania sektora węglowego, to nowe inwestycje mogą mieć w ogóle trudności z uzyskaniem ubezpieczenia.

Jan Chudzyński
Radosław Gawlik
Katarzyna Kubiczek

tytul: Sprzedaż odpadów węglowych lub zdrowie ludzitytul: Rząd szykuje projekt dotyczący lokalizowanau inwestycji uciążliwych zapachowotytul: Jak ochłodzić miasta?tytul: Projekt Baltic Sea Foodtytul: Spotkania i wystawy pod znakiem recyklingu!tytul: Sprzątanie Wodnego Świata - Gołdap 2018tytul: Przyszłość Turowa? Niedługo konsultacje społecznetytul: Recykling Daje Owoce na Mazowszu i Górnym Śląsku
view_list  inne artykuły z tematu Odkrywki Polska:
mh

We are at risk of a Polish-Czech conflict over the expansion of the Turów Mine

What is more important: water or lignite?
Statement of the Ecological Association EKO-UNIA

mh

Grozi nam polsko-czeski konflikt w sprawie rozbudowy Kopalni Turów

Co jest ważniejsze - woda i dobre stosunki sąsiedzkie czy węgiel brunatny?
Komunikat Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA

mh

Czesi rozpoczęli transgraniczną oceną rozszerzenie polskiej odkrywki w Zagłębiu Turoszowskim.

Główny problem-  Kopalnia Turów pozbawia regiony przygraniczne wody pitnej

mh

Najwyższy czas na zmianę – Nic o nas bez nas

Polacy, Czesi i Niemcy rozmawiali o planowanej rozbudowie odkrywki oraz elektrowni na węgiel brunatny Turów

mh

Konsultacje społeczne mogą zadecydować o przyszłości kompleksu węgla brunatnego Turów

Elektrownia Turów właśnie buduje nowy blok energetyczny na blisko 500 MW. Aby ten miał paliwo, potrzebne jest rozszerzenie odkrywki Turów. Inwestor PGE sporządził niedawno raport oddziaływania na środowisko, co oznacza, że zgodnie z prawem rozpoczną się niedługo konsultacje społeczne.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.