opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Odkrywki Polska

Wyjątkowe cmentarzysko neolityczne w Górach objęte ochroną konserwatora zabytków

03 marca 2018 min
(galeria fotografii)

Komunikat Stowarzyszenia Ekologicznego  EKO-UNIA

9 lutego br.  Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków stanowisko archeologiczne w Górach - cmentarzysko grobowców bezkomorowych kultury pucharów lejkowatych z okresu neolitu oraz cmentarzysko kurhanowe kultury łużyckiej z epoki brązu.
Ludność  kultury pucharów lejkowatych objęła swoim osadnictwem obszar niemal całej obecnej Polski. Zakładała bardzo duże wyżynne osady, zamieszkiwane przez wiele pokoleń. Wokół nich powstawała sieć mniejszych osiedli, usytuowanych głównie w pobliżu rzek. Znakomicie rozwinięte było krzemieniarstwo do wytwarzania siekier. Ludność kultury pucharów lejkowatych odkryła złoża krzemienia pasiastego w „Krzemionkach” koło Ostrowca Świętokrzyskiego oraz w okolicach Świeciechowa nad Wisłą. Na terenie osad licznie odnajdywane są przęśliki i ciężarki tkackie oraz narzędzia wykonane z kości i poroża.

Cmentarzyska świadczą o wysokiej kulturze ludu, który zamieszkiwał te tereny 5,5 tysiąca lat temu, choć ich system wierzeń pozostaje tajemnicą. W utworzonym zabytku zabezpieczono kurhany, umacniane na obrzeżach głazami. W każdym z nich był pochowany ważny przedstawiciel ludności kultury pucharów lejkowatych. Unikatowe w skali Polski i Europy cmentarzysko grobów kultury pucharów lejkowatych i kultury łużyckiej rozpościera się na 22 hektarach. Kurhanów jest co najmniej 16 i są zlokalizowane w 4 zgrupowaniach. Każdy  grobowiec megalityczny ma od 40 do 100 metrów długości z nasypem ziemnym zachowanym do wysokości ok. metra.

Prastare nekropolie odkryto  na terenie leśnym, który ma być poświęcony dla planowanej przez ZE PAK kopalni węgla brunatnego Ościsłowo. Wyrażamy nadzieję, że plany dotyczące  odkrywki zostaną zmienione i nie naruszą unikalnego zabytku.

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA , które było jedną ze stron w postępowaniu konserwatora zabytków  wyraża zadowolenie, że unikalne , dobrze zachowane „grobowce  neolityczne” datowane podobnie jak najstarsze piramidy w Egipcie, stanowiące wyjątkowe dziedzictwo dzisiejszej Polski,  będą chronione dla przyszłych pokoleń.

Radosław Gawlik

tytul: Klient wydając 1000 złotych otrzymywał towar warty 800tytul: Wydzierżawimy naszym mieszkańcom nowoczesne piece węglowetytul: Eko-orły z Sokołowska!tytul: Polski Alarm Smogowy: program SmogStop nie może ograniczać się do 23 miejscowościtytul: Zapraszam na eko-herbatkę do Andrzejówki!tytul: Czy Generali wycofa się z finansowania węgla?tytul: Życie kulturalne i sposoby spędzania czasu wolnego Polakówtytul: Recykling Rejs najlepszą akcją eko w Polsce!
view_list  inne artykuły z tematu Odkrywki Polska:
mh

We are at risk of a Polish-Czech conflict over the expansion of the Turów Mine

What is more important: water or lignite?
Statement of the Ecological Association EKO-UNIA

mh

Grozi nam polsko-czeski konflikt w sprawie rozbudowy Kopalni Turów

Co jest ważniejsze - woda i dobre stosunki sąsiedzkie czy węgiel brunatny?
Komunikat Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA

mh

Czesi rozpoczęli transgraniczną oceną rozszerzenie polskiej odkrywki w Zagłębiu Turoszowskim.

Główny problem-  Kopalnia Turów pozbawia regiony przygraniczne wody pitnej

mh

Najwyższy czas na zmianę – Nic o nas bez nas

Polacy, Czesi i Niemcy rozmawiali o planowanej rozbudowie odkrywki oraz elektrowni na węgiel brunatny Turów

mh

Konsultacje społeczne mogą zadecydować o przyszłości kompleksu węgla brunatnego Turów

Elektrownia Turów właśnie buduje nowy blok energetyczny na blisko 500 MW. Aby ten miał paliwo, potrzebne jest rozszerzenie odkrywki Turów. Inwestor PGE sporządził niedawno raport oddziaływania na środowisko, co oznacza, że zgodnie z prawem rozpoczną się niedługo konsultacje społeczne.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.