opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Przyroda

Topola Helena Drzewem Roku 2017

05 lipca 2017 min
(galeria fotografii)

Zakończyła się 7. edycja konkursu Drzewo Roku.

W tegorocznej edycji zwyciężyła Topola Helena z Helu i to właśnie ona będzie reprezentowała Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2018.

Nazwa tej 220-letniej topoli czarnej nie jest przypadkowa. Podkreśla ona tożsamość miejsca, w którym rośnie, bowiem w języku staropolskim nazwa „Hel” oznacza wydmę, cypel, pustkowie. Klimat nadmorski oraz helska bryza próbują ją „złamać”, jednak drzewo dzielnie stawia im opór. Pierwszą osobą, która zwróciła uwagę na ten niezwykły okaz topoli był Roman Klim – miłośnik przyrody Pomorza i twórca Muzeum Rybołówstwa w Helu. Dawniej Helena stała w towarzystwie bliźniaczej topoli, która nie wytrzymała silnego naporu wiatru. Pozostał po niej tylko pień, z którego stworzono rzeźbę przedstawiająca rybaków wciągających sieci do łodzi. Tym samym powstał pomnik nawiązujący do historii  miasta i jego rybackiej tradycji.

Statuetka Drzewo Roku 2017 trafi do przedstawicieli Urzędu Miasta Hel oraz Liceum Ogólnokształcącego w Helu, którzy zgłosili drzewo do konkursu. Wręczenie nagród odbędzie się w Warszawie 10 października 2017 r. podczas inauguracji 15. edycji programu Święto Drzewa.

W finale tegorocznej edycji konkursu Drzewo Roku znalazło się 16 drzew spośród kilkudziesięciu zgłoszeń nadesłanych z całej Polski. Podczas głosowania internauci oddali 5100 ważnych głosów. Na stronie plebiscytu odnotowano blisko 16 000 odwiedzin.

Zwycięskie drzewo w internetowym plebiscycie zdobyło 867 głosów. Niewiele mniej, bo 844 głosy uzyskała egzotyczna palma Feniks Kanaryjski z Gliwic, dzięki czemu uplasowała się na drugim miejscu. Trzecie miejsce zdobył Dąb Karlik z Gogolina uzyskując 785 głosów.

Dokładna liczba głosów oddanych na poszczególne drzewa:

1. Dąb Cesarz – Oborniki Śląskie (woj. dolnośląskie) – 46 głosów,
2. Dąb i Sosna – Sosnowica (woj. lubelskie) – 275 głosów,
3. Grusza – Kamionka (woj. opolskie) – 108 głosów,
4. Platan – Zarzecze (woj. podkarpackie) – 248 głosów,
5. Dąb Karlik – Gogolin (woj. opolskie) – 785 głosów,
6. Dąb  – Grodzisk Wielkopolskie (woj. wielkopolskie) – 117 głosów,
7. Dąb Karczmarz – Międzyzdroje (woj. zachodniopomorskie) – 106 głosów,
8. Dąb Niepodległości – Augustów ( woj. podlaskie) – 217 głosów,
9. Dąb Partyzantów– Klepacze (woj. świętokrzyskie) – 146 głosów,
10. Dębolandia– Małdaniec (woj. warmińsko-mazurskie) – 617 głosów,
11. Drzewo Mrożek – Borzęcin (woj. małopolskie) – 56 głosów,
12. Feniks Kanaryjski – Gliwice (woj. śląskie) – 844 głosów,
13. Dąb Kazimierz Wielki – Bąkowo (woj. kujawsko-pomorskie) – 447 głosów,
14. Kasztany jadalne – Krajnik Górny (woj. zachodniopomorskie) – 145 głosów,
15. Kolorowe Drzewo – Reda (woj. pomorskie) – 76 głosów,
16. Topola Helena – Hel (woj. pomorskie) – 867 głosów.

Ogólnopolski konkurs Klubu Gaja  – Drzewo Roku propaguje postawy ochrony przyrody i konieczność ochrony jej obiektów, jakimi są drzewa. Zwraca uwagę na ich rolę w naszym życiu, silne związki pomiędzy kulturą i historią danej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. Wyłania najważniejsze i najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju. Ambasadorami konkursu są podróżniczka i pisarka, Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim, profesor Jan Miodek.

tytul: Spór o przyszłość Puszczy Białowieskiej: mity i fakty. (cz 1.)tytul: 11 rowerów, 11 akcji, 11 miasttytul: Andrzej rysuje - eko-koszulki do wygraniatytul: Musimy uniezależniać się od węglatytul: Czy można obronić Polskę we śnie?tytul: Wielka mobilizacja dla Puszczy Białowieskiejtytul: Opinia przyrodnika  o polskich planach rozwoju żeglugi śródlądowejtytul: Nie dajmy się wpuścić w kanał!
view_list  inne artykuły z tematu Przyroda:
mh

Nowy rozdział skaryszewskich Wstępów

Dobiegła końca kolejna edycja końskiego jarmarku Wstępy organizowana w Skaryszewie (k. Radomia). Dwudniowa impreza zgromadziła 295 koni różnych ras, 220 wystawców oraz 10 tys. zwiedzających. Głównym celem stawianym przez organizatorów tegorocznych targów było wyeliminowanie sprzedaży koni na rzeź, a co za tym idzie, odmienienie wizerunku imprezy. 

mh

Kolejny karpacki wilk zabity z myśliwskiej kuli

3 października przy drodze leśnej w miejscowości Surowica w Nadleśnictwie Rymanów (RDLP Krosno) znaleziono martwą samicę wilka.

mh

Cała prawda o barszczu Sosnowskiego.

Czy rzeczywiście jest taki groźny?

mh

Drapieżnikom już dziękujemy

OTOP rozpoczyna realizację projektu „Minimalizacja drapieżnictwa na wyspie w kopalni Wójcice – kluczowej kolonii lęgowej mew i rybitw w skali Polski południowo-zachodniej”.

mh

Dzieci chcą iść na spacer

Dzieci w szkole chcą przeprowadzać własne obserwacje przyrody, wykonywać doświadczenia lub oglądać filmy przyrodnicze – wynika z ankiety dotyczącej edukacji przyrodniczej,

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.